Marcela Danišová v kategórii Mobilný marketing Online marketing Web

V mobile ešte rýchlejšie vďaka akcelerovaným stránkam od Google

Dlhé načítanie webu je takmer zárukou toho, že návštevník sa poberie tam, kde nemusí čakať. Pri smartfónoch tento fakt platí dvojnásobne. A vie to aj Google, ktorý rýchlosť webu zohľadňuje pri umiestňovaní stránok vo vyhľadávaní. Prevetrajte mobilné verzie svojich stránok aj vďaka AMP - Akcelerovaným mobilným stránkam.
V mobile ešte rýchlejšie vďaka akcelerovaným stránkam od Google

 Ako rýchlo sa načítavajú vaše mobilné stránky? 5, 6 sekúnd? Viac? Predstavte si, že by to mohli zvládnuť aj za menej ako sekundu, napríklad za 0,7 s. Čo je len o niečo pomalšie ako priemerné mrknutie ľudského oka, ktorého horná hranica je 0,4 s.

A to všetko vďaka AMP alebo Google akcelerovaným mobilným stránkam (Google Accelerated Mobile Pages).

AMP v ľudskej reči znamená, že mobilné verzie stránok sú oveľa rýchlejšie a lepšie prispôsobené na prehľadávanie v mobile, než väčšina responzívnych. Vzhľadom na to, že Google začal rýchlosť stránok zohľadňovať aj pri ich umiestňovaní vo vyhľadávaní, niet sa čo čudovať, že projekt AMP pochádza práve z jeho dielne.

Ako vyzerá AMP obsah vo vyhľadávaní Google?

Označenie stránok AMP si zapamätáte rýchlo, pretože okrem skratky AMP sa pri nich nachádza obrázok blesku, ktorý sa nápadne podobá na Marvelovho hrdinu.

AMP momilné stránky označenie

Zdroj: The Flash

Čo robí AMP také rýchle

Keď sa chcete sústrediť na rýchlosť webu, je jasné, že musíte ubrať niekde inde v procese. V prípade AMP môžeme hovoriť o dvoch hlavných zmenách. Prvou je spôsob, akým sú stránky technicky vystavané. AMP verzia stránok je redukovaná len na povolené HTML, CSS a Java Script prvky.

Navyše, Java Script knižnice sa nachádzajú na rovnakej URL adrese, čo nahráva faktu, že váš mobilný prehliadač už  má súbory stiahnuté v cache a nemusí ich opätovne sťahovať. Čo sa layoutu týka, stránky sú navrhované najmä na čítanie a prehliadanie, nie náročnú grafiku, ktorá sa dlho sťahuje.

Druhou zmenou je spôsob, akým sú stránky obsluhované vďaka špeciálnemu Google AMP Cache. Čo opäť v ľudskej reči znamená, že ak v Google vyhľadávaní kliknete na obsah s označením AMP, Google si tiež stránku stiahne do cache a ďalšiemu návštevníkovi ponúkne jej instantné zobrazenie priamo zo svojho cache. Táto forma zobrazovania stránok sa dá najjednoduchšie prirovnať k existujúcim Facebook Instant Articles.

Ak vás zaujíma podrobné fungovanie AMP verzií stránok, pozrite si video

AMP a Wodpress

V prípade, že ste majiteľom webu bežiacom na WordPress platforme, mám pre vás dobrú správu. Stačí, ak si stiahnete plugin AMP, ktorý ťažkú prácu urobí za vás. Umožní vám nastaviť pre každý príspevok novú stránku a tiež pomocou neho môžete urobiť základné grafické úpravy novej verzie AMP stránky.

V prípade, že na WordPresse už používate SEO Yoast plugin a nechcete prísť o jeho benefity pri tvorbe AMP stránok, nájde sa plugin aj pre vás. Napríklad Glue for SEO Yoast and AMP.

Tým, že vďaka AMP tvoríte akési alternatívne verzie svojich mobilných stránok, aj ich URL adresa bude tomu zodpovedať.

Normálna verzia stránky by sa zobrazovala takto:

https://www.onlinetoro.sk/rychlejsie-mobilne-stranky/

AMP upravená verzia priberá koncovku „amp“ a vyzerala by nasledovne:

https://www.onlinetoro.sk/rychlejsie-mobilne-stranky/amp/

Pre koho je AMP?

Vzhľadom na to, že AMP verzie stránok sú optimalizované na čítanie a zobrazovanie statických webových stránok, ich využitie má najväčší prínos pri spravodajských portáloch a blogoch. Či už osobných alebo firemných.

Ďalšou dobrou nápovedou môžu byť aj údaje o návštevnosti vašich stránok, ktoré jednoducho nájdete v Google Analytics. Ak pochádzajú vaši návštevníci prevažne z mobilných zariadení, AMP by ste mali zvážiť.

Pre nás ako agentúru by AMP verzie stránok mali význam najmä pri blogu. A keď už tu kážem o rýchlosti mobilných stránok, vedzte, že tvrdenie „obuvníkove deti chodia bosé“ platí aj pri online agentúrach. Aj my v Toro máme čo zlepšovať.

Ak by vás zaujímala rýchlosť načítania mobilných home page agentúr, prehrajte si toto video:

Rýchla rada na záver

Aj napriek tomu, že AMP verzie stránok majú množstvo svojich benefitov, z ktorých môžete začať čerpať už zajtra, nezabúdajte používať zdravý rozum. Ak vám aj niekoľko stránok bude bežať v AMP verzii, neznamená to, že váš web je odrazu super a môže konkurovať väčšine.

V dnešnej dobe sa pri tvorbe webov často používajú externé zdroje, zbytočné Java Scripty, prekombinované kódy a pluginy na všetko. Nehovoriac o obrázkoch a náročnej grafike. Výsledkom tohto všetkého sú obrovské weby, ktorým ani responzivita nepomôže.

S alebo bez AMP, zamerajte sa na rýchle  a zmysluplné weby. Len to bude stále relevantné. 

Tipy z nášho newslettra vás vystrelia vyššie v Google a získajú si srdcia vašich zákazníkov

A to najlepšie - sú úplne zdarma

Tiež nemáme radi SPAM a preto ho neposielame. Vaše údaje nikdy neposkytneme tretej strane.

Máte záujem získať viac zákazníkov z prirodzeného - organického - neplateného Google?
Neviete prečo vám na stránku nik nechodí? Vieme vám pomôcť.
Naši SEO špecialisti sa s webmi kamarátia, a na základe dôkladnej analýzy vám povedia ako problém vyriešiť.
Stačí, ak ich kontaktujete prostredníctvom nezáväzného formulára.

Katarína Rusňáková
majteľka spoločnosti

„V priebehu 1 roka sme klientovi Union zvýšili návštevnosť webstránky o 51%, vďaka čomu im narástli tržby o 123%. Ako môžem pomôcť vám?“

Získajte SEO audit a workshop na mieru ZDARMA!

    Informácie o spracovávaní osobných údajov

    V našom blogu sa toho ukrýva oveľa viac. Páčia sa vám informácie, ktoré u nás môžete nájsť? Radi vám ich budeme 1x do mesiaca posielať na mail.

    Stačí, ak sa prihlásite na odber nášho newslettera.

    Tiež nemáme radi SPAM a preto ho neposielame. Vaše údaje nikdy neposkytneme tretej strane.