Vladimír Kormančík v kategórii Online marketing Web

Mobilné vs. desktopové vyhľadávanie v Google

65% ľudí na Slovensku používa smartfón, kým trávia čas na internete. Zdržiavajú sa v aplikáciach, ale aj v internetových prehliadačoch. Ako viete, odkiaľ ľudia chodia na váš web a kde si môžete otestovať jeho rýchlosť a responzivitu?
Mobilné vs. desktopové vyhľadávanie v Google

V začiatkoch fungovali vyhľadávače na veľmi jednoduchých princípoch. Postupom času svoje algoritmy zlepšovali. A to s cieľom ponúknuť používateľom čo najrelevantnejšie odpovede na ich otázky.

Za prvú veľkú zmenu od Google môžeme považovať príchod personalizovaného vyhľadávania. To znamená, že každý používateľ internetu vidí trošku iné výsledky, ktoré sú dôsledkom jeho predošlého správania sa.

Vyhľadávaniu dlhú dobu dominovali osobné počítače. No s rozširujúcou sa dostupnosťou mobilného vysokorýchlostného internetu a funkcií smartfónov, značne stúpol aj počet ich používateľov. Na Slovensku v roku 2015 využívalo mobilný internet 68 % obyvateľov, čo je 3,69 milióna užívateľov. 

Pričom množstvo ľudí stále používa rovnako často počítač aj smartfón.

pouzivatelia internetuPodiel používateľov mobilných zariadení sa líši od zamerania webu a cieľovej skupiny. Weby zamerané na moderné technológie a mladšiu generáciu, budú mať väčší podiel prístupov z mobilných zariadení než z desktopu. Netreba preto túto tému zovšeobecňovať. Sú weby a služby, pri ktorých si ľudia radšej sadnú za počítač a dokončia čo začali. Správanie užívateľov nie je také jednoduché.

Väčšinou platí, že čím záväznejšie rozhodnutie ľudia musia podniknúť, čím drahšie služby ponúkate, čím menej vás poznajú, tým sa zvyšuje šanca, že svoj nákup dokončia doma pri počítači. Samozrejme, že ani táto schéma neplatí vždy. Cestovatelia bežne riešia letenky a nocľah za jazdy, práve zo svojho smartfónu. Každá situácia je špecifická.

To najlepšie čo môžete urobiť je, poskytnúť návštevníkom 100% skúsenosť naprieč všetkými zariadeniami. Reagovať na ich správanie a prispôsobovať komunikáciu ich potrebám.

Mobilný alebo responzívny web – čo je lepšie?

Mobilný web je dnes považovaný za tak trochu historický. Respektíve, je len pozostatkom starších webov. Používal sa v prípadoch, ak už existoval desktopový web a z rôznych dôvodov ho nebolo možné upraviť na responzívny. Pri prehliadaní webu sa zobrazí príslušná verzia na základe detekcie zariadenia.

Tento spôsob však v sebe obnáša úskalia v podobe dvoch URL adries. Vyhľadávače nemajú radi duplicity, preto je potrebné obe verzie upraviť tak, aby boli adresy vzájomne kanonické. To znamená, aby mobilná verzia stránky bola alternatívou k desktopovej verzii.

Druhým problémom je vzájomné presmerovanie odkazov. Napríklad, ak si používateľ na desktope otvorí adresu pre mobilnú verziu stránky, tak tá by sa mala automaticky presmerovať na desktopovú. Navyše, takáto verzia webu nemusí obsahovať všetky informácie ako klasická verzia. Nehovoriac o tom, že fyzicky máte dva weby, čo spôsobuje problémy pri úprave a administrácii.

Našťastie, posledné dva roky sa vytvárajú už len responzívne weby. Web je vytvorený tak, že sa automaticky prispôsobí obrazovke, na ktorej si ho prehliadate. Čo v praxi znamená, že nemusíte bojovať so všetkými hore spomenutými nevýhodami mobilných webov.

Kde web otestovať?

Na overenie, či je web vhodný pre mobilné zariadenia existuje množstvo nástrojov. Nástroj vytvorený priamo Googlom je relatívne jednoduchý a rýchlo vám prezradí, či je web vhodný alebo nie.

Druhým nástrojom je služba PageSpeed insight. Tu už dostanete podrobnejšie údaje aj o tom, ako rýchlo sa web načítava na desktope a smartfóne. Hodnotenie je číselné od 1 do 100, pričom vyššie číslo znamená lepšiu použiteľnosť webu. Ak je rýchlosť načítania webovej stránky na úrovni 50, web je veľmi pomalý a je potrebná jeho úprava. Bežné hodnoty sú od 80 vyššie.

rychlost nacitania strankyNedávno Google uviedol nový nástroj, ktorý spája obe služby do jednej. Po prebehnutí testu sa vám zobrazia základné výsledky, no súhrn si môžete nechať zaslať aj na email. 

online nastroje Google

Ako viem, či ľudia navštevujú môj web z mobilu alebo počítača?

Dobrým nástrojom, ktorý vám prezradí aké percento ľudí navštevuje váš web cez mobilné zariadenia, je Google Analytics.

Počet návštevníkov z mobilných zariadení  v Google Analytics nájdete v časti Publikum -> Mobilné zariadenia -> Prehľad.  Tieto údaje sú cenné hlavne v prípade, ak chcete vytvoriť mobilnú aplikáciu a neviete, ktorou platformou začať.

Takto si môžete filtrovať aj správanie návštevníkov v jednotlivých kanáloch. A to v časti Akvizícia > Kanály.

Nie je nič výnimočné, ak k vám na web počas dňa príde používateľ z rôznych druhov zariadení. Napríklad, návštevník si váš web nájde cez vyhľadávač, ráno pri ceste do práce v smartfóne a zazáložkuje si ho. Počas dňa sa na web pozrie v práci cez desktop. Večer po príchode domov si zoberie do ruky tablet a kúpi si váš produkt.

Ľudia ešte stále používajú mobilný telefón a tablet najmä na získavanie informácií. No je veľmi pravdepodobné, že toto správanie sa v krátkom čase ešte veľmi zmení. Pri eshopoch, kde ľudia nakupujú pravidelne rovnaké výrobky, je nákup priamo z mobilu viac pravdepodobný. Lepšie povedané, verný zákazník nakupuje rýchloobrátkový tovar priebežne. A často je to práve z mobilu.

Zaujímavé štatistiky o správaní používateľov internetu a využívaní jednotlivých zariadení nájdete tu alebo aj tu .

Aké sú vaše skúsenosti? Navštevujú vaše stránky ľudia prevažne z mobilu? Sú veci, ktoré automaticky nakupujete priamo z mobilu? Ak áno, budem rád ak sa podelíte o vaše skúsenosti. 

Tipy z nášho newslettra vás vystrelia vyššie v Google a získajú si srdcia vašich zákazníkov

A to najlepšie - sú úplne zdarma

Tiež nemáme radi SPAM a preto ho neposielame. Vaše údaje nikdy neposkytneme tretej strane.

Máte záujem získať viac zákazníkov z prirodzeného - organického - neplateného Google?
Neviete prečo vám na stránku nik nechodí? Vieme vám pomôcť.
Naši SEO špecialisti sa s webmi kamarátia, a na základe dôkladnej analýzy vám povedia ako problém vyriešiť.
Stačí, ak ich kontaktujete prostredníctvom nezáväzného formulára.

Katarína Rusňáková
majteľka spoločnosti

„V priebehu 1 roka sme klientovi Union zvýšili návštevnosť webstránky o 51%, vďaka čomu im narástli tržby o 123%. Ako môžem pomôcť vám?“

Získajte SEO audit a workshop na mieru ZDARMA!

    Informácie o spracovávaní osobných údajov

    V našom blogu sa toho ukrýva oveľa viac. Páčia sa vám informácie, ktoré u nás môžete nájsť? Radi vám ich budeme 1x do mesiaca posielať na mail.

    Stačí, ak sa prihlásite na odber nášho newslettera.

    Tiež nemáme radi SPAM a preto ho neposielame. Vaše údaje nikdy neposkytneme tretej strane.